PAZIN
Prošlog petka i subote je u pazinskoj Školsko-gradskoj sportskoj dvorani održan četvrti Festival strukovnih zanimanja organiziran od strane Obrtničke komore Istarske županije i svih sedam istarskih udruženja obrtnika, uz podršku Istarske županije i Hrvatske obrtničke komore te Grada Pazina kao suorganizatora.
Cilj ovog festivala je promovirati strukovna zanimanja i potaknuti učenike za upis strukovnih škola što je u skladu s velikim nedostatkom različitih obrtničkih zanimanja koji već godinama vidimo na tržištu. Festival je privukao učenike završnih razreda osnovne škole iz cijele Istre koji su imali prilike saznati koje su im mogućnosti daljnjeg obrazovanja i zapošljavanja te iz prve ruke vidjeti i čuti kako je učenicima u strukovnim srednjim školama. Jedna od srednjih škola koja se predstavljala na festivalu je Gimnazija i strukovna škola Jurja Dobrile iz Pazina sa svojim strukovnim smjerovima: Tehničar za elektroniku, Elektromehaničar, Upravni referent i Komercijalist.
I dok su se dva dana festivala (s pravom) slavila strukovna zanimanja, imamo osjećaj da preostalih 363 dana u godini u školi nije baš tako.
Unazad nekoliko godina naglasak je na gimnazijama, čemu je pridonijelo otvaranje novog obrazovnog smjera Prirodoslovno-matematičke gimnazije koji je zamijenio jedan razred Opće gimnazije. Iako je broj gimnazijskih odjeljenja ostao isti, on ne prati potrebe na tržištu, a još manje želje učenika, što pokazuje činjenica da dio gimnazijskih razreda ostaje poluprazan, dok se u strukovna usmjerenja ne uspijevaju upisati svi koji to žele.
Već je desetak godina velika navala na četverogodišnji strukovni smjer popularno poznat kao E4 (Tehničar za elektroniku) za koji broj prijavljenih bude dovoljan za popuniti dva, ako ne i tri razreda, a upisuje se samo jedan. Spomenuti smjer upisuju redom učenici koji su u osnovnoj školi bili odlični đaci, a koji su više zainteresirani za strukovnu školu nego za gimnaziju. Tako za vrlo dobre učenike koji žele upisati četverogodišnju elektrotehničku srednju školu više nema mjesta pa onda moraju upisati gimnaziju kao drugi izbor, putovati u strukovnu srednju školu izvan Pazina ili upisati trogodišnju srednju školu u Pazinu, što vrlo dobrim učenicima nikako nije u interesu.
Činjenica da učenici koji ne uspiju upisati strukovnu školu upisuju gimnaziju je apsurdna, pogotovo ako uzmemo u obzir da se čak ni s njima gimnazijski odjeli ne mogu popuniti. Samim time srozava se reputacija i gimnazijskom usmjerenju u kojem dio učenika čine oni koji su zaista htjeli upisati gimnaziju i kojima je to bio prvi izbor, a drugi dio učenika upisuje gimnaziju jer drugdje nisu upali, a žele ostati u Pazinu. Biti bivši pazinski gimnazijalac je nekad bio pojam i izazivalo je poštovanje profesora na fakultetima u Rijeci, Puli, Zagrebu, a strah nas je da zbog prakse upisivanja u gimnaziju kao rezervne opcije, u budućnosti više neće biti tako.
Nedavno je do nas došla informacija, za koju se duboko nadamo da je netočna, je da će se u narednim godinama jedno strukovno usmjerenje, jako popularno među učenicima i učenicama koji po svojim interesima i sklonostima nisu za gimnaziju, a koji je kvalitetan četverogodišnji smjer s mnogim mogućnostima nakon završetka srednje škole, ugasiti u korist još jednog gimnazijskog razreda. No, ako se informacija pokaže točnom, razumijevanje današnjice i vođenje škole je još gore nego što smo mislili.