PAZIN
O ravnopravnosti spolova mnogo se raspravljalo ne samo posljednjih desetljeća, već stoljeća. Velika većina ljudi se slaže da su u prosjeku žene u prošlosti bile neravnopravno tretirane, ali i da se s razvojem društva do današnjice ta razlika smanjila ili čak nestala.
Neki pak smatraju i da se vaga okrenula na drugu stranu te da su prava žena u nekim područjima, poput pripadnosti djece nakon razvoda braka, neproporcionalno veća odnosno nepravedna. Mnogi ukazuju i na to da muškarci često rade na stresnijim i zahtjevnijim poslovima. Na koncu u prosjeku i znatno kraće žive. Muško-ženski odnosi su tema koja se perpetuira u beskraj i uvijek donosi različite stavove, zato je i nezahvalna naročito kada se otvara iz muškog rakursa. No, odlučili smo se ipak objaviti ovaj podatak.
Naime, uobičajeno je da na upravnim ili administrativnim poslovima poput gradske uprave radi više žena nego muškaraca, međutim, upalo nam je u oči to da se na radna mjesta u pazinskoj gradskoj upravi u posljednjem mandatu otkad je na vlasti stranka Možemo! u pravilu zapošljavaju samo žene. Čini nam se da je u proteklom mandatu zaposlen samo jedan muškarac i to na mjesto komunalnog redara. No, da ne ostanemo samo kod dojma pretražili smo gradski adresar zaposlenika i izračunali da je 47 osoba zaposlenih u gradskoj upravi, a od toga je 38 žena odnosno visokih 81 posto! Muškaraca je zaposleno 9 (19 posto), i od toga 6 njih u (muškom!) komunalnom odjelu.
-Spolna zastupljenost u radnim i drugim kolektivima u prvom redu ovisi o udjelu žena i muškaraca koji konkuriraju za te kolektive, dok sumnja na diskriminaciju može postojati jedino u slučaju jasnih pokazatelja o nesrazmjernom uključivanju jednog spola u odnosu na brojnost kandidata tog spola. Ogledni primjer u tom smislu je nesrazmjerna zastupljenost žena i muškaracau radnim kolektivima u odnosu na zastupljenost na upravljačkim pozicijama u vrhu hijerarhije tih kolektiva, kada se na takvim položajima u nerazmjerno većem udjelu u pravilu nalaze muškarci, dok zastupljenost žena opada s rastom prestiža pozicije u hijerarhiji, stav je to pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Višnje Ljubičić kojoj smo poslali dopis.
Možda su žene velika većina, ali su muškarci na rukovodećim pozicijama? Ne. Na čelu grada je gradonačelnica Suzana Jašić, u Upravnom odjelu za protokol pročelnica Ranka Šepić, u Upravnom odjelu za opću upravu pročelnica Martina Brajković Mrak, u Upravnom odjelu za društvene djelatnosti pročelnica Tamara Damijanić, u Upravnom odjelu za prostorno planiranje pročelnica Marina Mofardin, a u Upravnom odjelu za financije pročelnica Maja Stranić Grah. Tek je u u Upravnom odjelu za protokol pročelnik muškarac – Elvis Kliman. I na čelu Gradskog vijeća je predsjednica Enna Peroš. Znači od 8 ključnih rukovodećih pozicija žene su na čelu njih 7 (visokih 87,5 posto!).
S obzirom da se deklarativno propagira ravnopravnost, tako postoji i Gradsko povjerenstvo za ravnopravnost spolova kojoj je, kao i na državnoj razini, na čelu žena, Željka Nefat, kojoj smo također poslali upit o mogućoj povredi ravnopravnosti među spolovima pri zapošljavanju.
-Povjerenstvo kroz svoju suradnju s gradskim tijelima nema saznanja o diskriminaciji pri zapošljavanju, a gdje su zapravo ključni kriteriji za prijem u radni odnos stručnost, kompetencije i iskustvo kandidata, neovisno o spolu. S druge strane, smatramo da trenutni nesrazmjer u omjeru zaposlenih je rezultat interesa kandidata i kandidatkinja za pojedina radna mjesta. Naime, dugogodišnji podaci pokazuju da se žene u većem broju prijavljuju na natječaje za poslove u javnoj upravi, dok su muškarci više zastupljeni u javnom sektoru s tradicionalno “muškim” zanimanjima, poput komunalnih službi, policije i vatrogastva. Razloga ima više: muškarci se češće zapošljavaju u sektorima gdje su tradicionalno muška zanimanja ili su plaće veće, dok žene češće biraju radna mjesta koja nude bolje uvjete za usklađivanje poslovnih i obiteljskih obaveza. Naglasak je, dakle, na “tradicionalno”, odgovorila je predsjednica Nefat.
Kakav je stav gradskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova prema ovom nesrazmjeru u zapošljavanju?
-Povjerenstvo kontinuirano prati i promiče načela rodne ravnopravnosti i jednakih mogućnosti. Svjesni smo da u gradskoj upravi već dugi niz godina prevladavaju žene, no to nije posljedica diskriminacije, već strukture prijava na natječaje. Grad Pazin otvoren je za suradnju s Povjerenstvom te podržava aktivnosti koje doprinose uravnoteženoj zastupljenosti spolova. Stoga ćemo, među ostalim, nastaviti analizirati ovu tematiku, poticati svijest o ravnopravnosti spolova te raditi na osvještavanju važnosti uključivanja muškaraca u sektore u kojima su podzastupljeni, kao i žena u sektorima u kojima dominiraju muškarci, odgovorila je Nefat.
Iako stranku Možemo! neki analitičari karakteriziraju profeminističkom, Pazin, u kojem je uz Zagreb jedino ta stranka na vlasti, nije na samom vrhu po zastupljenosti žena u upravi prema lanjskom istraživanju kojeg je objavio gradonacelnik.hr. Ali je četvrti u Hrvatskoj, a s obzirom na nova zapošljavanja ove bi godine vjerojatno isto istraživanje pokazalo da je, kako su oni to nazvali, “najženskiji grad”. To i ne mora biti loše samo po sebi, ali samo u slučaju da uloga spola nije (nesvjesno) protežirala pojedinu stranu pri odluci o zapošljavanju.
Pogledajte galeriju fotografija