Napokon, više od pedeset godina nakon prvog izdanja, monumentalno djelo Aleksandra Solženjicina Arhipelag Gulag dostupno je na hrvatskom jeziku, u izdanju nakladničke kuće Verbum.

Ovo remek-djelo snažno je svjedočanstvo o komunističkom totalitarizmu, ispisano rukom čovjeka koji je proveo jedanaest godina u sovjetskim logorima. Kroz živopisne priče zatvorenika i detaljan opis sustava logora i represije, Solženjicin dočarava svijet komunističkog totalitarizma, njegovih logora, zatvora, tranzitnih centara i tajne policije, doušnika i istražitelja s jedne strane, ali i svakodnevnog herojstva malih ljudi s druge strane. Djelo nije samo povijesni dokument, već i duboka refleksija o ljudskoj prirodi, zlu i dobru.

Solženjicin, dobitnik Nobelove nagrade za književnost, u mladosti je bio zanesen komunizmom. Nakon što je doživio duboko razočaranje i završio u logoru u Sibiru, počeo je proces njegova obraćenja. Evo kako on to opisuje: Sagnutim, umalo polomljenim leđima dano mi je da iznesem iz zatvorskih godina tu spoznaju: kako čovjek postaje zao, i kako postaje dobar. U zanosu mladim uspjesima osjećao sam se nepogrešivim i od toga sam postao okrutan (bio je oficir); u prevelikoj moći i vlasti bio sam ubojica i nasilnik. U trenutcima najvećeg zla, bio sam uvjeren da činim dobro, bio sam zauzet najdosljednijim razlozima. Na zatvorskoj dasci koja je trulila, osjetio sam u sebi prvu pojavu dobra.

Napisao je također kako je trpljenje u zatvoru smekšalo njegovo srce te je ono postalo osjetljivo i sposobno primiti istinu: Postepeno mi se otkrilo da linija koja dijeli dobro i zlo prolazi ne među državama, ne među klasama, ne među strankama – ona prolazi kroz svako ljudsko srce – i kroz sva ljudska srca… Čak u srcu, obuzetom zlom, ona zadržava mali kutak dobra. Čak je i u najboljem srcu – neiskorijenjeni ugao zla.

Svakako preporučujem svima da pročitaju cijeli Arhipelag Gulag, a onima u kojima je probuđena znatiželja preporučujem da „guglaju“: Solženjicin – govor … jer je imao više proročkih govora (pri primanju raznih nagrada) o situaciji koju trenutno živimo.
Don Antun Nižetić


OZNAKE: