Dok Europi ponestaje oružja, Ukrajini boraca, SAD-u strpljenja, a transatlantsko jedinstvo se raspada, predsjednik Zelenski će vjerojatno biti prisiljen prihvatiti dogovoreno rješenje s Rusijom negdje ove godine kojim se zamrzava borba, ali ne dolazi do sveobuhvatnog mirovnog sporazuma, donosi analitičko izvješće geopolitičkog odjela banke jpmorganchase.com
Putinovi gubici također su daleko od održivih. Po ovoj stopi osvajanja, Rusija će kontrolirati cijelu Ukrajinu za oko…118 godina. Dakle, Putin će nastojati sklopiti dogovor koji jest povoljan za njegov sveukupni cilj da konačno kontrolira Kijev. Očekivalo se da će 2025. biti godina pregovora.
Trajnost bilo kojeg rješenja ovisit će prvo o tome koliko je predsjednik Putin zadovoljan ukrajinskim i Zapadni ustupcima (je li dobio dovoljno onoga što je želio?), a obje strane trebaju dogovor koji mogu politički braniti. I drugo ovisi o snazi jamstvenih obećanja (jesu li dovoljna za odvraćanje daljnje agresije i hoće li dopustiti obnovu Ukrajine). Oni su u izravnoj konfrontaciji: što su obećanja sigurnosti slabija, to će više ustupaka koje će Ukrajina morati progutati—neutralnost, demilitarizacija, razoružanje, teritorij itd.—ili riskirati povratak na borbu.
Općenito, vidimo 4 moguća ishoda, svaki s paralelama s drugim zemljama danas:
15 posto: Najbolji slučaj – “Južna Koreja”
Predsjednik Zelenski neće dobiti ni članstvo u NATO-u niti punu teritorijalnu obnovu. Međutim, ako može osigurati europske snage sigurnosti u zemlji uz potporu američkog sigurnosnog obećanja o pomoći i obavještajnoj potpori, 80 posto Ukrajine koja je još uvijek pod kontrolom Kijeva bit će postavljena na mnogo stabilniju, prosperitetniju i demokratsku putanju. Odluka Zapada da iskoristi oko 300 milijardi dolara koje ima zamrznutih u ruskoj suverenoj imovini također bi dobro dovela do obnove u Ukrajini za start.
20 posto: Još uvijek OK – “Izrael”
Snažna, trajna vojna i gospodarska podrška bez prisutnosti značajnih stranih trupa bi vjerojatno i dalje Ukrajini davala prostor da se pretvori u tvrđavu, nastavi vojnu modernizaciju, te naposljetku uspostavi vlastito odvraćanje. Ali rat bi uvijek bio na pragu. Putin bi i dalje trebao uvidjeti dovoljne ekonomske koristi (uključujući ublažavanje sankcija) i čvršći odnos sa SAD-om.
50 posto: Nije sjajno – “Gruzija”
U nedostatku stranih trupa i snažne vojne podrške, Ukrajina će doživjeti stalnu nestabilnost, usporeni rast i oporavak, opadanje inozemne potpore tijekom vremena i učinkovito iskakanje iz tračnica njezine integracije u Zapad (tj. članstvo u EU i NATO-u), s postupnim povratkom u orbitu Rusije.
15 posto: Najgori slučaj – “Bjelorusija”
Ako Sjedinjene Države napuste Ukrajinu — ili se smatra da mijenja stranu — a Europa ne uspije pojačati podršku, Rusija će se čvrsto držati svojih maksimalističkih zahtjeva i tražiti kapitulaciju cjelokupne Ukrajine s pretvaranjem zemlje u vazalnu državu Moskve. U ovom scenariju Rusija će učinkovito dobiti rat, podijeliti Zapad i nepovratno preokrenuli svjetski poredak.