Na nedovoljan broj prihvatilišta i prenoćišta za beskućnike upozorila je Hrvatska mreža za beskućnike na Svjetski dan beskućnika koji se obilježava danas, 10. listopada.
U Hrvatskoj živi više od 2.000 beskućnika, a samo 420 mjesta u prihvatilištima i prenoćištima, dok više od 10.000 osoba živi u neadekvatnim i nesigurnim uvjetima stanovanja. Izneseni brojevi temelje se na procjenama, a točan broj teško je utvrditi jer mnogi beskućnici ili nemaju osobnu iskaznicu ili ne zatraže pomoć u prihvatilištima, prenoćištima i zavodima za socijalni rad.
Beskućnici su tek Zakonom o socijalnoj skrbi iz 2011. prepoznati kao posebna korisnička skupina u sustavu socijalne skrbi. Iako se broj ljudi koji žive na javnim mjestima i u napuštenim objektima te onih koji žive u neadekvatnim stambenim uvjetima od tada višestruko povećao, značajnijih pomaka u njihovom zbrinjavanju i poboljšanju položaja nije bilo. Promijenila se samo struktura beskućnika. Među beskućnicima gotovo da nema radno sposobnih, nezaposlenih. Zaposlili su se i nestali iz svijeta beskućništva i socijalne izolacije. Danas su beskućnici uglavnom radno nesposobne osobe starije životne dobi, umirovljenici s niskim mirovinama, osobe narušenog tjelesnog i psihičkog zdravlja, osobe s intelektualnim teškoćama, ovisnici itd., izjavili su iz HMB-a.
Smještajni kapaciteti i dalje su na razini 2011. I ovu zimu dočekat će s 450 kreveta u prihvatilištima i prenoćištima u Zagrebu, Splitu, Kaštelima, Puli, Dubrovniku, Karlovcu, Osijeku, Zadru, Šibeniku, Varaždinu i Rijeci. Samo 11 od 24 županijska sjedišta i velika grada ispunjavaju svoju zakonsku obvezu i u svom proračunu dijelom osiguravaju sredstva za prihvatilišta i prenoćišta, a ostali ne vide ovaj rastući problem u svojoj sredini. Ne poduzimaju ništa i ne odgovaraju za nečinjenje. Njihovi sugrađani su u drugim gradovima u potrazi za napuštenim zgradama i pučkim kuhinjama, poručuju.
Više od 1.500 nesretnih hrvatskih građana i ovu će zimu provesti na javnim mjestima i u napuštenim objektima, a više od 10.000 u neadekvatnim stambenim uvjetima bez vode, struje i grijanja, hraneći se u pučkim kuhinjama (jedan obrok dnevno). Podsjećamo, zajamčena minimalna naknada za radno sposobnog samca iznosi 150 eura, a za stariju i potpuno nesposobnu osobu 195 eura. Zakonom o socijalnoj skrbi utvrđeno je da ZMN može ostvariti samac ili kućanstvo koje nema sredstava za podmirenje osnovnih životnih potreba, a životne potrebe su hrana, smještaj, odjeća i drugo za osobne potrebe, objavio je teleskop.hr.