Naravno da nije namjera kritizirati ovu tvrtku koja se na privatnom tržištu bori za svoje mjesto, i u tome je vrlo uspješna unatoč problemima koje ovaj konkurentni sektor potresa. Također ni gradsku vlast koja također muku muči s malenim gradskim proračunom. Cilj nam je ponoviti da bi se zajedničkim nastupom javnog i privatnog sektora u ovom slučaju ipak moglo doći do (nekog)  rezultata

PAZIN

Ovih se dana popravljaju franjevačke stube u Pazinu koje su godinama vapile za sanacijom. Bit će popravljen samo nužni, donji dio stuba. Planirano je da radovi potraju do kraja godine. Kako smo doznali u gradskoj upravi trošak iznosi 20-ak tisuća eura (napamet nam nisu znali kazati točan krajnji iznos) koje će u cijelosti snositi gradski proračun.

Dakle, sve plaća Grad Pazin, iako smo isprve pomislili da je to donacija „Kamena“, najveće tvrtke u ovom gradu. No, nije.

Na trenutak pustimo franjevačke stube na koje ćemo se kasnije vratiti.

Zamislite na trenutak da je čitava starogradska jezgra Pazina popločana na način na koji su neki poznati istarski gradići, poput Bala. Koliko bi to značilo za turističku promociju jednog takvog “neprimorskog” grada koji se financijski ne može nositi s turističkim gradovima na moru, koji ipak uspijevaju (ili su već uspjeli) svojim jezgrama vratiti stari sjaj. Izuzev Pule, koja sličnu muku muči sa svojom Ulicom Sergijevaca i Kandlerovom,. No, da se ne bi poslužili istarskim primjerima uređenja gradova kamenim opločavanjima reljefima i u idealnom slučaju fontanama, poslužit ćemo se jednim svjetskim, europskim primjerom.

Jedan od takvih uzora može predstavljati španjolski grad Malaga (Andaluzija) koja je poznata po bogatoj povijesti i kulturi, Picassu, danas iznimnom visokotehnološkom, ali i građevinskom sektoru u kojem su “kamenoresci” dominantan faktor. Ne tako davno smo popričali s turističkom grupom koja je posjetila taj španjolski biser te nam ustupila fotografije na kojima se vide iznimna arhitektonska rješenja u tome gradu koja bi se, da je dovoljno financijske moći mogla “implementirati” i kod nas. No, možda ne mora biti presudan novac, možda bi se nešto moglo postići i javno-privatnom suradnjom kako se to uobičajilo nazivati.

U okolici Malage se, slično kao i u Pazinu, razvila kamenjarska industrija, kako nam kažu. No, izgled središta ovoga grada sasvim odudara od onog s kojim ga uspoređujemo. Tamošnji „kamenjari“ u suradnji, ili sinergiji kako bi se to po novogovoru kazalo, uredili su tamošnje ulice kao svojevrsni showroom odnosno izložbu na otvorenom s kojom se diče. Staru gradsku jezgru karakteriziraju šarmantne kamene ulice popločane raznim uzorcima i tehnikama popločavanja (Pogledajte galeriju fotografija). Tako svaki potencijalni kupac na licu mjesta može vidjeti što sve može i što sve nudi “kamenjarska” industrija Malage.

U Pazinu nije do kraja popločan čak ni glavni trg na kojem sjedište ima upravo prijespomenuta tvrtka „Kamen“ (?!), a da ne govorimo da su nekoć davno popločane starogradske ulice još uvijek u okrnjenom asfaltu.

Naravno da nije namjera kritizirati ovu tvrtku koja se na privatnom tržištu bori za svoje mjesto, i u tome je vrlo uspješna unatoč problemima koje ovaj konkurentni sektor potresa. Također ni gradsku vlast koja također muku muči s malenim gradskim proračunom. Cilj nam je ponoviti da bi se zajedničkim nastupom javnog i privatnog sektora u ovom slučaju ipak moglo doći do (nekog)  rezultata.

Pazin bi za tvrtku Kamen (ali i ostale brojne kamenoklesare na području središnje Istre) mogao postati uzor-grad u kojem bi svojim poslovnim partnerima mogli pokazati što su sve u mogućnosti učiniti na svom matičnom terenu te se predstaviti kao javno odgovorna tvrtka u svojoj sredini. Uloga gradske uprave trebala bi biti da sve to koordinira te putem europskih fondova (na koje se toliko pozivaju), ali i onih ministarstva kulture pokrene projekte obnove.

Nakon malo maštanja, vratimo se na franjevačke stube u Pazinu i dajmo nekoliko “servisnih informacija” iz gradske uprave.

-Tijekom radova bit će omogućen pristup zgradi suda kroz gradilište, putem postavljenog drvenog prolaza. No, prolaz stubama bit će otežan. Stoga molimo sve korisnike zgrade suda da koriste gornji pristup s Trga hodočasnika. Za sve ostale prolaznike preporučuje se korištenje alternativnih stepenica koje povezuju Hrvatski trg (Buraj) i Prilaz kaštelu te dalje prema Starom trgu. Radove izvodi Paulkop d.o.o. iz Svetog Petra u Šumi, uz nadzor tvrtke Istra inžinjering d.o.o. iz Poreča, dok je investitor Grad Pazin.

Pogledajte galeriju fotografija