SAD šalje izaslanstvo na Grenland, što je izazvalo oštru reakciju čelnika Grenlanda koji to doživljavaju kao provokaciju, piše Anna Fleck za statista.com. Dolazak je uslijedio ubrzo nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump ponovio da želi kupiti arktički otok na kojem živi više od 56.000 ljudi. Podaci iz nedavnog istraživanja pokazuju da Grenlanđani ne žele prodaju svoje zemlje, a samo osam posto ispitanika izjavilo je da bi željeli imati američko državljanstvo. Danska je bila preferirana putovnica dviju zemalja, koju je odabralo 55 posto ispitanika s Grenlanda, dok je 37 posto reklo da ne zna koju bi odabrali.
Anketa, koju je proveo Verian u ime danskih novina Berlingske i grenlandskih medija Sermitsiaq u siječnju, također je pitala ispitanike o njihovim stavovima o neovisnosti, glavnoj točki razgovora na Grenlandu. Utvrđeno je da iako postoji širok spektar stajališta o ovoj temi, velika većina je izjavila da bi željeli neovisnost ako im kvaliteta života ostane ista ili se barem ne pogorša. Međutim, s otprilike 20 posto grenlandskog BDP-a koji dolazi od godišnjih danskih blok grantova, koji bi završio s neovisnošću, pad kvalitete života čini se vjerojatnim ishodom ako se postigne neovisnost, barem kratkoročno.
U drugom članku, kojeg piše Felix Richter za statista.com, otkrivaju se razmišljanja Amerikanaca o aneksiji Grenlanda.
Grenlandski čelnici bili su razbješnjeli planiranim ovotjednim putovanjem američke delegacije na Grenland. Delegacija koju predvodi druga dama Usha Vance uključivat će savjetnika Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Mikea Waltza i ministra energetike Chrisa Wrighta, a planirano je da obiđu američku vojnu bazu, prisustvuju utrci pasjih zaprega i posjete kulturna mjesta.
Iako posjet čiji je cilj “proslaviti dugu povijest uzajamnog poštovanja i suradnje između naših naroda”, prema Vanceu, zvuči dovoljno nevino na papiru, na Grenlandu nije tako shvaćen. U svjetlu opetovanih komentara predsjednika Donalda Trumpa o njegovoj namjeri da preuzme kontrolu nad autonomnim teritorijem koji trenutno pripada Danskoj, premijer Grenlanda u odlasku Mute Egede nazvao je posjet “vrlo agresivnim” i “provokacijom”, a posebno ga je uvrijedio dolazak Waltza. “Što savjetnik za nacionalnu sigurnost radi na Grenlandu?”, upitao je Egede. “Jedina svrha je pokazati moć nad nama”. Mette Frederiksen, premijerka Danske, rekla je da se posjet ne može “sagledati odvojeno od javnih izjava koje su date”.
Ranije ovog mjeseca, u svom prvom obraćanju Kongresu, Trump je ponovio svoju želju da kontrolira Grenland zbog “nacionalne sigurnosti, pa čak i međunarodne sigurnosti”, dok se također izravno obraćao “nevjerojatnim ljudima Grenlanda”. Osim što im je obećao sigurnost, bogatstvo i pravo da sami određuju svoju budućnost, njegovi su komentari sadržavali i slabo prikrivenu prijetnju da će SAD “dobiti” Grenland “na ovaj ili onaj način”.
Međutim, vrlo je malo vjerojatno da će SAD preuzeti kontrolu nad Grenlandom “drugim putem”, tj. vojnom silom, s obzirom na to da je Danska članica NATO-a i napad na njezin suverenitet uzdrmao bi svjetski poredak. Takav drastičan potez također ne bi podržala američka javnost, pokazuje nedavna anketa. Prema anketi koju je proveo YouGov u ime The Economista, 69 posto odraslih Amerikanaca protivi se tome da SAD silom preuzme kontrolu nad Grenlandom, dok to podržava samo 11 posto ispitanika. Čak i među republikancima, ideja je uglavnom odbačena, a 57 posto republikanskih ispitanika reklo je da joj se protivi.