Dok su sumnje u buduću američku potporu Ukrajini i predanost Trumpove administracije NATO-u sve veće, europski su se čelnici okupili kako bi uvjerili Ukrajinu u svoju nepokolebljivu potporu i da će postati neovisnija o svom transatlantskom partneru, piše novinar Felix Richter za www.statista.com. U četvrtak su se čelnici okupili na posebnom sastanku Europskog vijeća na kojem se raspravljalo o budućnosti europske sigurnosti i ulozi bloka u obrani Ukrajine od ruske agresije.

“Ovo je prijelomni trenutak za Europu. A to je također prijelomni trenutak za Ukrajinu, kao dio naše europske obitelji”, rekla je u izjavi Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije. “Europa se suočava s jasnom i sadašnjom opasnošću. I stoga, Europa mora biti u stanju zaštititi samu sebe, obraniti se, kao što moramo staviti Ukrajinu u poziciju da se zaštiti i da se zalaže za trajan i pravedan mir.”

Kako bi mogla pregovarati o “miru kroz snagu”, kako je rekla von der Leyen, EU mora brzo povećati svoju vojnu pomoć Ukrajini nakon što je američki predsjednik Donald Trump ranije ovog tjedna pauzirao američku vojnu potporu. Prema IfW Kiel’s Ukraine Support Trackeru, 27 država članica EU-a dodijelilo je ukupno 53,8 milijardi dolara vojne pomoći Ukrajini između 24. siječnja 2022. i 31. prosinca 2024. To je ekvivalentno 39 posto ukupne vojne pomoći isporučene Ukrajini tijekom tog vremena i otprilike 15 milijardi dolara manje od onoga što je dao SAD. Dodajući doprinose europskih članica koje nisu članice EU-a, Norveške i Ujedinjenog Kraljevstva, europska vojna pomoć Ukrajini bila je otprilike jednaka dosadašnjoj potpori SAD-a, što znači da bi morala udvostručiti svoja ulaganja ako bi SAD trajno povukao svoju potporu.

U zajedničkoj izjavi, koju je potpisalo 26 od 27 šefova država ili vlada – Mađarska je uskratila svoju potporu – Europsko vijeće također je ponovilo neke uvjete za predstojeće mirovne pregovore, zahtijevajući da Ukrajina i Europa trebaju biti dio pregovora i da eventualni mirovni sporazum “mora poštivati ​​neovisnost, suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine”. Ovo drugo moglo bi biti bolna točka u budućim pregovorima, budući da je predsjednik Trump već sugerirao da bi Ukrajina vjerojatno morala ustupiti nešto teritorija Rusiji.