ZAGREB
Aktualni sat uvijek je najinteresantniji dio sjednice zagrebačke Gradske skupštine jer je to mogućnost da oporbeni zastupnici izravno postave pitanje gradonačelniku, da poentiraju na nekoj svojoj inicijativi te da se pojave u medijima. A za političare, svejedno lokalne ili u Hrvatskom saboru, najvažnije je dospjeti do medija. Tko je interesantan medijima interesantan je i biračima.
Pitanja zastupnika vladajućih nisu toliko interesantna jer to je obično nabacivanje lopte u šesnaesterac, a onda je gradonačelnik u ziceru za golčinu – da se nogometnim rječnikom izrazimo. Ta pitanja koja idu za tim da se istaknu uspjesi vladajućih obično nisu interesantna javnosti. Zato ovdje prenosimo pitanja opozicijskih zastupnika i to samo ona koja su izazvala najviše pažnje kroz kritiku gradske vlasti.
Nezavisni Trpimir Goluža iz Kluba Mosta pitao je vladajuće – trpite li i vi u vlastitom gradu, trpite li zbog nesposobnosti i isključivosti aktualne gradske vlasti, trpite li zbog neurednog grada punog smeća, trpite li i vi zbog kaosa u javnom gradskom prijevozu, trpite li i vi zbog antipoduzetničke klime koja vlada u našem gradu, trpite li i vi zbog nametanja rodne ideologije – poduža je još bila brojalica zastupnika Goluže i potom je pozvao oporbene zastupnike da se ujedine na slijedećim izborima kako bi Zagrebu vratili dušu i srednjeeuropski štih.
Gradonačelnik Tomislav Tomašević odgovorio je Goluži još dužom brojalicom o uspjesima gradske vlasti, a onda se narugao i rekao kako kampanja s lajtmotivom „trpite li“ njemu više izgleda kao kampanja za gradski WC nego kampanja na lokalnim izborima. U tim minijaturama gradonačelnik uvijek ima zadnju riječ pa je u prednosti zakucavanja stilskim figurama koje se udaljavaju od politike i ulaze u performans.
Zastupnik Slaven Dobrović iz kluba Dom i nacionalno okupljanje, govoreći o problemu zbrinjavanja otpada pitao je gradonačelnika je li se on kupa u bazenu koji ima vode ili u onom koji je nema, je li se gradonačelnik vozi u vozilu koje ima kotače i sve dijelove ili se vozi u automobilu bez kotača. Odvojeno prikupljati otpad bez sortirnice i kompostane suludo je, mišljenje je zastupnika Dobrovića – vi vodite Zagreb u jednom besmislu, u kaosu, to je potpuno krivo. Rekao je da se Tomašević prilagodio klijenteli i gradi sustav za koji nema novaca, a u isto vrijeme troši se ogroman novac za zbrinjavanje biorazgradivog otpada, plastike i dugoga i to su veliki troškovi, umjesto da otpad reciklira. Završio je govor rekavši Tomaševiću da je beznadni slučaj.
Tomašević je odgovorio da se njih dvojica ne slažu u konceptu odvajanja otpada i rekao da je njegova perspektiva da se drži zakona i gradskih jasnih ciljeva odvajanja otpada te da su svi koji su protiv izgradnje Centra za gospodarenje otpadom ujedno su za to da u Zagrebu i dalje otpad obrađuju privatna poduzeća. Kad je Dobrović kroz institut povrede poslovnika htio da njegova bude zadnja, predsjednik skupštine mu je oduzeo riječ.
Potpredsjednik skupštine iz redova oporbe iz Kluba HDZ-a Mislav Herman pustio je video s performansom udruge Domino ispred HNK i rekao kako je Tomašević u svojemu mandatu višestruko povećao financiranje zagrebačke kulture. Naglasio je da su povećana ulaganja baš u one udruge u kulturi koje promiču možemovske! Ideologije, dok se Zagreb nalazi u nikada većoj komunalnoj krizi i tisuće zagrebačke djece nisu upisane u dječje vrtiće. Njegovo pitanje je bilo koliko je sredstava dobila udruga Domino i koja je točna korist od financiranja udruge Domino.
Tomašević je spremno dočekao to pitanje, uostalom ono se dosta dugo vrti u zagrebačkoj javnosti, rekao je kako udrugu Domino financira Ministarstvo kulture i pozvao je Hermana da to pitanje postavu i Saboru, a ne u Gradskoj skupštini. Nije odgovorio o zagrebačkom „udjelu“ u financiranju udruge Domino, ali je zato dobio Hermanovo obećanje da s istim pitanjem pritisnuti i ministricu kulture i medija Ninu Obuljen Koržinek.
Zagrebačku gradsku skupština Zagrepčani odmilja nazivaju drugim hrvatskim parlamentom. I zaista, razina performansa ali i obračuna zastupnika u zagrebačkoj Gradskoj skupštini ne zaostaje nimalo za onom u Hrvatskom saboru.
(Nenad Predovan)