Smatrate da jedan ovakav simpozij na godišnjoj razini vrijedi tih troškova? „Naravno. Vaše pitanje bi imalo smisla da je ovo neki team building gdje je onda malo yachting, malo rafting ili ne znam što. No, ovdje se radi izrazito o izlaganjima i slušanju predavanja“, kaže zamjenik predsjednika Uprave HGVIK-a Marko Blažević

PULA

Pet dana boravka u luksuznom jadranskom hotelu s 4 zvjezdice, a kotizaciju od minimalnih 300 eura (bez PDV-a) plaća ti tvoja tvrtka. Ne zvuči loše. Kada bi se radilo o privatnom sektoru.

A kada se radi o javnom sektoru, javnim tvrtkama i novcu poreznih obveznika, od kojih mnogi krpaju kraj s krajem, postavlja se pitanje radi li se rasipanju i bahaćenju? Ili svrsishodnom i neophodnom stručnom skupu koji će doprinijeti razvoju toga sektora?

Govorimo o simpoziju nazvanom „CROVIK – aktualnosti u vodoopskrbi i odvodnji“ koji se ovih dana (23. – 27. listopada) odvija u pulskom hotelu Park Plaza Histria, a na kojem sudjeluje čak 700 zaposlenika iz državnih/javnih firmi koje okuplja krovna organizacija Hrvatske vode (susret organizira udruga Hrvatske grupacije vodovoda i kanalizacije koja s Hrvatskim vodama dijeli istu adresu sjedišta).

Kotizaciju za svoje djelatnike, koji predstavljaju veliku većinu sudionika, plaćaju javne institucije, vodovodi, odvodnje, komunalne firme… Dakle, 700 sudionika X 300 eura, dolazimo do potrebne svote od 210.000 eura troškova koji se isporučuju iz javnog sektora. Tu nismo zaračunali dodatne usluge za koje također vjerujemo da ih plaćaju javne firme.

Primjerice za pojedini se ručak naplaćuje zasebno 35 eura, za završnu gala večeru 80 eura… Spomenimo da se za tu svrhu troše radni dani djelatnika, a možda neki dobijaju i dnevnice. Troškovi su ovoga daleko veći, jer su tu brojni sponzori, a sve je još uz pokroviteljstvo Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Hrvatskih voda te Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, te u suradnji s Hrvatskim savezom građevinskih inženjera, kako stoji na njihovim web stranicama.

Odgovore smo potražili kod glavnog organizatora – predsjednika Hrvatske grupacije vodovoda i kanalizacije i člana uprave Vodovoda Osijek Marka Eljuge, međutim, s obzirom na zauzetost porazgovarali smo s njegovim zamjenikom (HGVIK).
-Radi se o našem izrazito stručnom skupu i zapravo ne traje 5 dana, već od trodnevnom skupu. Radni dani su četvrtak i petak, a subota je obilazak terena. Dakle zapravo se radi o tri dana, jer je srijeda samo dolazak, a nedjelja odlazak. Posjetitelji dolaze dominantno iz naših komunalnih društava i javni isporučitelji. Te firme naravno plate kotizaciju za svoje djelatnike s ciljem njihove edukacije na ovom skupu ili prezentacije svojih radova, kaže zamjenik predsjednika Uprave HGVIK-a Marko Blažević.

Smatrate da jedan ovakav simpozij na godišnjoj razini vrijedi tih troškova?

-Naravno. Vaše pitanje bi imalo smisla da je ovo neki team building gdje je onda malo yachting, malo rafting ili ne znam što. No, ovdje se radi izrazito o izlaganjima i slušanju predavanja.

Zapravo glavna tema ovog simpozija bila je velika reforma koja nema alternativu, a to je okrupnjavanje 150-ak naših javnih isporučitelja do kraja godine mora ustanoviti kroz 41 područje odnosno matičnog isporučitelja. To nam je trenutno najveći izazov. Pored toga je smanjenje gubitaka vode i povlačenje novaca iz EU fondova s realizacijom svih tih projekata, izjavio je zamjenik predsjednika Uprave HGVIK-a Marko Blažević.

Pogledajte galeriju fotografija