Sa svojom božićnom čestitkom na društvenoj mreži truthsocial.com novoizabrani američki predsjednik Donald Trump ponovo je podignuo buru.

-Sretan Božić svima, uključujući divne kineske vojnike, koji s ljubavlju, ali ilegalno, upravljaju Panamskim kanalom (gdje smo izgubili 38.000 ljudi u njegovoj izgradnji prije 110 godina), uvijek pazeći da Sjedinjene Države ulože milijarde dolara u novcu za njegov “popravak”, ali da nemaju pravo apsolutno ništa reći o “bilo čemu”, napisao je prvo Trump.

Prethodno je upozorio panamske vlasti da ako budu podizali tarife za prolaz kanalom da bi se mogli suočiti s konfiskacijom kanala dugačkim 81 kilometar koji je građen u periodu 1904.-1914. Čitavo je područje kanala od 1904. do 1999. bilo pod upravom Sjedinjenih Američkih Država, nakon čega je prešlo pod nadzor Paname. U ovom je iskazu Trump neizravno naznačio da neće dopustiti kineski upliv u kontrolu ovog strateškog prolaza na američkom kontinentu.

No, je li točno da je toliki broj radnika umro tijekom gradnje?

Prema wikipediji i chatgptu procjenjuje se da je tijekom francuske konstrukcije Panamskog kanala (1881. – 1889.). umrlo oko 22.000 radnika prvenstveno zbog žute groznice i malarije, koje su se brzo širile u tropskoj klimi Paname. Drugi uzroci smrti uključivali su teške nesreće na radu, iscrpljenost i loše radne uvjete. Dobar dio radne snage bili su imigranti, posebno s Antila, a velika smrtnost jedan je od glavnih razloga od francuskog odustanka od projekta kojeg 15 godina kasnije preuzimaju Amerikanci za vrijeme predsjednika Theodorea Roosevelta.

-Poboljšanje higijene rezultiralo je malom smrtnošću tijekom američke izgradnje, ali, ipak je 5.609 radnika umrlo tijekom tog vremena (1904. – 1914.) što dovodi do ukupnog broja umrlih tijekom izgradnje kanala od oko 27.500 ljudi, navodi wikipedija. Dakle, uvećao je broj za 10.000 žrtava s time da je većina umrlih stradala još krajem 19. stoljeća i nema veze sa SAD-om.

Nadalje, Trump se u svom kratkom, ali sadržajnom obraćanju osvrnuo na kanadskog premijera Justinu Trudeauu kojeg posprdno naziva guvernerom, ali i prenio poruku kanadskim građanima.

-Trudeauovi su porezi za građane daleko previsoki, ali kad bi Kanada postala naša 51. država, njihovi bi porezi bili smanjeni za više od 60%, njihova bi se poduzeća odmah udvostručila, a oni bi bili vojno zaštićeni kao nijedna druga država u svijetu, poručio je.

Vrlo teško da bi se u Kanadi mogao održati referendum za priključenje SAD-u, ali Trump je ovom izjavom ipak otvorio tu mogućnost. Čini se da je izvjesnije da je time htio naznačiti tko je “šef” na američkom kontinentu. I na kraju Grenland, danski teritorij, koji ima jaku autonomiju, dok je danska središnja vlada nadležna za vanjsku politiku, sigurnost te financijsku politiku.

-Isto tako (šaljem poruku)  ljudima Grenlanda, koji je potreban Sjedinjenim Državama za potrebe nacionalne sigurnosti i koji žele da SAD budu tamo, bit ćemo tamo!, završio je neobičnu “poslanicu”.

Trump je još 2019. izjavio da bi SAD htjele kupiti Grenland, ali je Danska odgovorila da ovaj teritorij nije na prodaju.


OZNAKE: #Grenland  #Kanada  #Panamski kanal  #Trump