“Ovo će stupiti na snagu sutra ujutro, 12. ožujka”, objavio je Trump u objavi na Truth Socialu, naglašavajući hitnost mjere. Povećanje dolazi samo nekoliko sati prije nego što je već planirana carina od 25 posto trebala stupiti na snagu u ponoć, označavajući još jedan oštar pomak u trgovinskim odnosima SAD-a i Kanade pod Trumpovim drugim mandatom, piše breitbart.com
Predsjednikov potez naglašava njegovu odlučnost da se suoči s onim što on smatra kanadskom nepoštenom trgovinskom politikom, posebice njezinim dugotrajnim protekcionističkim mjerama u ključnim industrijama.
Trump je nadalje upozorio da će, ako Kanada ne povuče carine na mliječne proizvode i druge američke poljoprivredne proizvode, on nametnuti još šira ograničenja na kanadski izvoz počevši od 2. travnja.
“Kanada mora odmah ukinuti svoje antiameričke carine za farmere od 250% do 390% na razne američke mliječne proizvode, što se dugo smatralo nečuvenim”, rekao je Trump.
Bijela kuća također se priprema povećati carine na kanadske automobile i autodijelove, što je potez koji bi mogao zadati ozbiljan udarac kanadskom proizvodnom sektoru. U veljači je Trump odgodio ciklus carina na kanadsku robu, a prošli tjedan je najavio jednomjesečno produljenje za većinu uvoza, uključujući autodijelove, nakon konzultacija s američkim proizvođačima automobila.
“Ako Kanada također ne ukine druge nevjerojatne, dugotrajne carine, 2. travnja ću znatno povećati carine na automobile koji dolaze u SAD, što će u biti trajno zatvoriti posao proizvodnje automobila u Kanadi. Ti se automobili lako mogu napraviti u SAD-u!”, rekao je Trump.
Trump je također ustvrdio da SAD subvencionira kanadsku nacionalnu sigurnost.
Eskalacija carina naglašava Trumpov dugogodišnji stav da je Kanada imala neproporcionalne koristi od trgovine sa SAD-om dok je ključne industrije štitila iza protekcionističke politike. Novi porez na električnu energiju u Ontariju, koji je Trumpova administracija opisala kao neopravdani napad na potrošače u SAD-u, bio je neposredni katalizator za najnovije povećanje tarifa.
Namet za struju u Ontariju postao je žarište, a Trumpovi dužnosnici to prikazuju kao napad na potrošače u SAD-u – napad koji razotkriva rizike oslanjanja na Kanadu za ključne resurse.
Godinama su kritičari Trumpovih carina na čelik i aluminij tvrdili da je Kanada pouzdan dobavljač i da bi ograničavanje njezina izvoza metala stvorilo nepotrebne gospodarske poremećaje. Ali spremnost Ontarija da podigne cijene električne energije u američkim saveznim državama i zaprijeti izvozu energije je, prema Trumpovom mišljenju, potkopala taj argument. Sada je jasno da je Kanada voljna upotrijebiti svoj proizvodni kapacitet kako bi utjecala na politiku SAD-a, nešto što bi mogla učiniti kao reakciju na politike – od poreznih stopa, do pobačaja, vanjskih odnosa – nevezano uz trgovinu.
“Ako je Kanada voljna ograničiti izvoz energije, što je sprječava da druge industrije naoruža? Trumpova administracija tvrdi da si Washington ne može dopustiti da stavi svoju ekonomsku i stratešku sigurnost na kocku dobrom voljom Ottawe”, rekao je Trumpov dužnosnik koji je želio ostati anoniman.
NADOPUNA:
Samo nekoliko sati nakon što je najavio povećanje carine s 25% na 50% na kanadski čelik i aluminij i tom najavom uzdrmao financijsko tržište, američki predsjednik Donald Trump promijenio je mišljenje i ostao pri uvođenju 25-postotne carine od srijede.
Promjena je uslijedila nakon što je premijer Ontarija Doug Ford također odustao od vlastitih planova za uvođenje naknade od 25% američkim potrošačima na kanadsku električnu energiju. Najnaseljenija kanadska pokrajina opskrbljuje električnom energijom više od milijun domova na teritoriju SAD-a.