Australija je usvojila zabranu društvenih medija za tinejdžere i djecu mlađu od 16 godina, koja će se primjenjivati ​​na tvrtke uključujući Instagram, X i TikTok. Mjera je namijenjena smanjenju “društvene štete” nanesene mladim Australcima i trebala bi stupiti na snagu krajem 2025. Tehnološki divovi bit će suočeni s kaznama do 49,6 milijuna australskih dolara (32,5 milijuna dolara) ako se ne budu pridržavali pravila, donosi www.statista.com.

Novi zakon odobren je u četvrtak, uz podršku većine javnosti. Međutim, opća zabrana izazvala je reakciju nekoliko skupina za prava djece koje upozoravaju da bi mogla prekinuti pristup vitalnoj podršci, posebno za djecu migrantskog porijekla, LGBTQIA+ i drugih manjina. Kritičari tvrde da bi to također moglo gurnuti djecu prema manje reguliranim područjima interneta. Novo zakonodavstvo je najstrože te vrste na nacionalnoj razini i dolazi dok se druge zemlje bore s time kako najbolje regulirati tehnologiju u svijetu koji se brzo razvija.

Podaci iz istraživanja Ipsosa provedenog ranije ove godine pokazuju da nisu samo Australci ti koji podržavaju potpunu zabranu društvenih medija za djecu i mlade. Kao što pokazuje sljedeći grafikon, dvije trećine ispitanika u 30 ispitanih zemalja reklo je isto. U Francuskoj je još veći udio odraslih (80 posto) smatrao da djeci mlađoj od 14 godina ne bi trebali biti dopušteni društveni mediji ni unutar ni izvan škole. Ovo uvjerenje bilo je daleko rjeđe u Njemačkoj (40 posto), koja je bila jedina nacija u kojoj većina nije podržavala zabranu.

Osjećaji o korištenju pametnog telefona razlikovali su se od generacije do generacije. Dok je 36 posto Generacije Z reklo da bi podržalo zabranu pametnih telefona u školama, brojka je bila daleko veća među starijim generacijama (66 posto Boomersa, 58 posto General X i 53 posto Millennialsa).