Godina je 1945., i u Istri, kao i u čitavoj Europi završio je Drugi svjetski rat. Posljedice su nemjerljive gotovo posvuda, ljudske i gospodarske, osim na marginama kontinenta. No, granični prostori, kakva je Istra, nisu još dovršili svoju katarzu. Na njima se tek odlučuje kome će pripasti u igri velikih igrača. Više od pola posla već je napravila Jugoslavenska armija koja je prva stigla do Trsta, međutim, zapadne sile traže povlačenje iz Trsta, Gorice i Pule što se događa već u lipnju iste godine. Kao jedan novi segment pri dokazivanju hrvatstva (slavenstva) provodi se popis stanovništva kojim se želi potvrditi nacionalno (i/ili klasno opredjeljenje pučanstva). Uglavnom su ga obavili odnosno vodili djelatnici Jadranskog instituta iz Sušaka (Rijeke) u listopadu 1945. godine.

U ovom članku nećemo ulaziti u nacionalno svrstavanje stanovništva tik nakon rata, već nas zanima nešto drugo. Zanima nas koja su prezimena (top 10) bila najzastupljenija u današnjim istarskim gradovima 1945. godine. Te smo podatke pronašli u knjigama „Prezimena i naselja u Istri“ koje donose popis iz 1945. (metodološki vjerojatno ne sasvim precizan, ali ni današnji popisi stanovništva nisu mnogo savršeniji, iako ipak manje ideološko-nacionalno uvjetovani). Popisali smo i zbrojili najčešća prezimena  te napravili listu top 10 najčešćih. Zatim smo iste usporedili sa službenim popisom iz 2021. godine koji također donosi popis 10 najčešćih prezimena u današnjici, ali ne kućanstava (obitelji), već pojedinaca i to ne brojčano (barem podacima koje je javno objavio Državni zavod za statistiku) .

Moramo napomenuti da se popis iz 1945. godine odnosi na samo urbano naselje pojedinog istarskog grada ili gradića koji je danas službeno proglašen gradom, dok se popis iz 2021. godine odnosi na čitavu „općinu“ odnosno šire područje Grada, prema današnjem teritorijalnom ustrojstvu. Stoga se području u potpunosti ne preklapaju, popis 1945. se odnosi na samu jezgru gradova iz kojih još nisu optirali ili se iselili (ponekad možda i bili izgnani) nezadovoljnici novim režimom, dok se suvremeni popis odnosi i na šire područje tih urbanih cjelina. No, svejedno je zanimljivo vidjeti promjene koje su nastale. Svakog ćemo dana objavljivati jedan od istarskih gradova, a danas započinjemo s Bujama, gdje je razlika možda ponajveća.

Buje (1945.):

1. Bonetti – 35 obitelji

2. Dambrosi – 28 obitelji

3. Dušić (Dussi) – 26 obitelji

4. Moratto – 23 obitelji

5. Furlan – 19 obitelji

6. Bortolin – 16 obitelji

7. Požar (Possa) – 16 obitelji

8. Barbo – 15 obitelji

9. Monica – 14 obitelji

10. Marzari – 13 obitelji

Buje (2021.):

1. Marušić

2. Vižintin

3. Kozlović

4. Đurđević

5. Brajko

6. Radešić

7. Sinković

8. Šepić

9. Jugovac

10. Pernić


OZNAKE: